Raamatupidamine Turundus Disain
  • Avaleht
  • Raamatupidamine
  • Turundusteenus
  • Reklaami disain ja tootmine
  • Ettevõttest
  • Huvitavat lugemist
Meie hoiame Sinu ettevõtte finantsid  korras ja turundustegevuse ajakohasena

SINA NAUDI!

Kuidas mõjutab uus EL andmekaitseseadus Sinu ettevõtte e-maili turundust?

1/16/2018

0 Comments

 
Picture
Ülevaate annab Finants ja Marketing OÜ turundusjuht Kaire Tammer, 

​Euroopa Liidu uus andmekaitse seadus võeti vastu aastal 2016. Kehtima hakkab seadus 2018. aasta mai kuu lõpus. Ettevõtjatele anti kaks aastat, et seadusega tutvuda ja teha vajalikud muudatused. Markantsemad muutused seaduses puudutavad trahve. Andmekaitse seaduse rikkumisel võib ettevõte saada trahvi 20 miljonit eurot või 4% käibest – olenevalt kumb number on suurem. See tähendab, et isikuandmetega seonduvat andmetöötlust tuleb teha äärmiselt hoolikalt ja põhjalikult ja see tõstab halduskoormust. Uuenduslik on ka õigus olla n-ö unustatud ning alaealiste andmete töötlemisel on vaja vanema nõusolekut.

Uue andmekaitseseadusega peavad arvestama ka kõik, kes koguvad EL kodanike e-maile või kavatsevad EL kodanikele e-maile saata. Saatja asukoht pole oluline.

Inimest tuleb uue seaduse kohaselt teavitada, et tema e-maili kavatsetakse kasutada turunduslikel eesmärkidel. Kui enne uut seadust võis e-maile koguda näiteks mõne võidumänguga („sisesta siia e-mail ja võida!“), siis uue seaduse järgi pole selline tegevus enam legaalne. E-maile võib endiselt koguda, kuid iga e-maili tuleb teavitada, et talle kavatsetakse saata edaspidi reklaami ja ainult nõusoleku puhul tohib nii ka talitada. E-maile, mille omanikud nõusolekut ei anna, enam turunduslikel eesmärkidel kasutada ei tohi.

Lisaks nõusolekute kogumisele peavad ettevõtted edaspidi ka saadud nõusolekuid säilitama. See tähendab, et iga e-maili kasutamiseks antud luba peab olema dokumenteeritud ja vajadusel leitav.

Uus seadus rakendub ka juba kogutud andmebaasidele. See tähendab, et juba olemasolevate e-maili listide puhul tuleb kõigilt listis olevatelt aadressidelt küsida luba ja kui see on saadud, siis tuleb luba ka säilitada.

Millised valikud e-maili turundajatel on?

A) Loobuda e-mailindusest Euroopas. Seda teed lähevad ilmselt väga vähesed, kuna EL on maailma mõistes liiga suur, rikas ja oluline turg, et selle tarbijatest ja ühest olulisemast kanalist lihtsalt loobutaks.

B) E-maile kogutakse ja saadetakse laiali edaspidi eri maailma paikadest erinevatel meetoditel. EL liikmed peaksid e-maili loovutamisel automaatselt täitma uuest seadusest tuleneva blanketi ehk andma ettevõttele kõik nõutud õigused. Selle lähenemise miinus seisneb selles, et kahe süsteemi ülalpidamine muutub liialt keeruliseks ja kulukaks.

C) Kogu list viiakse EL seadusega kooskõlla ja ka muu maailma e-maile koheldakse samal printsiibil. See tähendab, et tulevikus ei pea tegema keerulisi eristusi ja muretsema suure trahvi pärast. Suures plaanis parandab see ettevõtte listi kvaliteeti, sest sinna kuuluvad inimesed, kes on ka sinu saadetud sisust päriselt huvitatud. EL sellekohane seadus saab olema tõenäoliselt maailma karmim. See tähendab, et kui seda rakendada, võid olla suhteliselt kindel, et ettevõte ei riku reegleid ka mujal maailmas.
allikas: https://litmus.com/

0 Comments

Miks ma endale raamatupidaja palkasin?

1/9/2018

0 Comments

 
Picture


​Kas raamatupidamist tasub teha ise või osta sisse? Arutlevad ettevõtja ja raamatupidaja.

Paljud alustavad ettevõtted seisavad dilemma ees: kas korraldada oma raamatupidamine ise või võtta keegi appi? Ettevõtluse algstaadiumis, kui tuhin on suur, võib tunduda, et mida rohkem teha ise, seda kasulikum. Samas palkab osa ettevõtteid kohe esimese asjana raamatupidaja või ostab raamatupidamisteenuse sisse. Miks siis ikkagi osta sisse teenust, mida teoreetiliselt saaks ka ise teha?

Raamatupidamisteenust ei ole keegi kohustatud sisse ostma. Kui inimene on ise enne raamatupidamise valdkonnas töötanud ja tal on teadmised ning kogemused, siis ei tarvitse ta seda teha. Siiski toob juba ainuüksi ettevõtte loomine raamatupidamiskohustuse. Seda isegi juhul, kui ettevõttel puuduvad töötajad ja ei olda käibemaksukohuslane. Aastas kord tuleb esitada aastaaruanne.

Sageli kiputakse arvama, et raamatupidamine on lihtne ja see on hea koht, kus kulusid kokku hoida. Vahel leitakse raamatupidamist tegema inimene, kes teeb seda ilma lepinguta ja oma põhitöö kõrvalt. See võib viia olukorrani, kus ilma pühendumuseta tehtud raamatupidamine viib probleemideni ja ilma lepinguta raamatupidaja ei vastuta millegi eest. Puudub kindlustunne.

Raamatupidaja Piret Mikser leiab, et raamatupidaja peaks ettevõtjale kindlasti pakkuma just kindlustunnet. Hea raamatupidaja olemasolu korral võib ettevõtja olla kindel, et aruanded on õigesti koostatud ja õigeaegselt esitatud. Peale selle on raamatupidaja ka erialane konsultant, kellelt saab alati nõu küsida.

Mikser ütleb, et raamatupidamisteenuse sisseostmine on sobilikum teenust osutavatele ja kaupa müüvatele väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.  Raamatupidamisbüroo kogemused ja teadmised on kindlasti suuremad, kui üksikul raamatupidajal. Enamasti töötab büroos mitu raamatupidajat, kellega on võimalik keerukamad situatsioonid läbi arutada. See tagab, et ettevõtja saab rahus tegeleda oma asjadega ja ei pea muretsema raamatupidamise pärast. Samuti ei pea mõtlema, kes asendab raamatupidajat puhkuse või haiguse ajal. Lisaks ei pea ettevõte tegema kulutusi raamatupidamistarkvarale, tehnikale ja koolitustele.

Samal põhjusel on endale raamatupidaja kohe ettevõtte esimestest päevadest palganud ka ettevõtte Rowan Engineering juht Priit Pihlakas. „Alustaval ettevõtjal on niigi palju uusi asju õppida ja ettenägematuid kohustusi. Seetõttu otsustasin kohe algusest, et ma ostan raamatupidamise sisse. Pole mõtet hakata endale uut valdkonda selgeks tegema, selle asemel, et luua väärtust oma põhitegevusalal,“ 
ütles Pihlakas. Tema jaoks pakub raamatupidamisteenus ennekõike lisaaega tegeleda enda ettevõtte jaoks oluliste asjadega.

Kokkuvõtteks võib öelda, et raamatupidamisest ei pääse. Kui inimesel on oskused ja aeg, et seda ise teha, siis võib ise tegemine osutuda otstarbekaks. Tõenäoliselt aga pole enamik ettevõtjatel kas aega, oskusi või mõlemat. Sellisel juhul on raamatupidamise sisseostmine tunduvalt odavam ja ajasäästlikum variant, kui hakata kogu professiooni ise selgeks õppima. 
​


0 Comments

10 nõuannet: "Erasõidud tööautoga, töösõidud era autoga".

1/2/2018

0 Comments

 
Picture


​







Nõu annab staažikas raamatupidaja Tiina Tammer

Mida on hea teada, kui kasutad isiklikku autot töösõitudeks?
1. Isikliku auto kasutamise maksuvaba hüvitis jääb samale tasemele – 335 eurot kuus.

2. Isikliku sõiduauto kasutamisega teenistus-, töö- või ametiülesannete täitmisel makstavat parkimistasu saab tööandja kuludokumendi alusel maksuvabalt hüvitada, arvestamata läbitud kilomeetreid.

Mida tuleks teada ettevõtte auto kasutamisega seoses?
Tööandja omanduses või valduses (vastutavaks kasutajaks tööandja) olevate autodega hakkavad kehtima järgmised muudatused:

3. Kui tööandja sõiduautot ei ole võimalik kasutada erasõitudeks, siis tuleb tööandjal sellest Maanteeametit teavitada. Maanteeametit tuleb teavitada M1-kategooria sõidukite, st sõiduautode üksnes töösõitudeks kasutamise võimaldamisest. N1-kategooria sõiduki (kaubiku) kasutamise osas Maanteeametit teavitada ei tule.  Ettevõtjal säilib kohustus tõendada, et ta ei tee erasõite.

4. Kui on tõendatud, et tööandja võimaldab sõiduautot kasutada üksnes töösõitudeks, siis erisoodustus ei teki. Tööandjal on endal kohustus jälgida, et sõiduautoga erasõite ei tehtaks.

5. Kui töötaja teeb seoses töösõiduga koos ka mõne erakäigu, siis ei loeta seda erasõiduks, kui firmasõit on suurema määraga ehk firma kasu on suurem.

6. Uus regulatsioon määrab, et kui sõiduauto soetati üksnes ettevõtluses kasutamiseks ja sisendkäibemaks arvati maha täies ulatuses, kuid kahe aasta jooksul võetakse sõiduauto kasutusele ka eratarbes, siis tuleb sisendkäibemaks 50% ulatuses riigile tagastada. 

Kuidas tõendada, et sõiduautot kasutatakse ainult ettevõtluse tarbeks, loe siit lingilt:

Erisoodustuse arvutamine, kui tööautoga tehakse erasõite
7. Tööandja omandis või valduses oleva sõiduauto tööandjaga mitteseotud tegevuseks kasutamise võimaldamisel on erisoodustuse hind uuel sõiduautol 1,96 eurot kW kohta kuus ja üle 5 aasta vanusel sõiduautol 1,47 eurot kW kohta kuus. Senine fikseeritud erisoodustuse hind 256 eurot kuus enam ei kehti. Oluline ei ole enam läbitud vahemaa, vaid sõiduauto võimsus ja vanus. 
NÄITEKS: uue 190 kW võimsusega sõiduauto puhul on erisoodustuse hind 1,96 × 190 = 372,40 eurot ning sellelt arvutatud maksukohustus on 246,72 eurot (tulumaks ja sotsiaalmaks)
​

8. Kaob sõidukpäeviku pidamise kohustus. 

9. Kaob õigus ühe aasta jooksul sõiduauto kasutusotstarvet muuta ehk selle järel sisendkäibemaksu uuesti maha arvata. Nimetatud piirang kehtib ühe aasta jooksul. Seega saab sõiduauto kasutusotstarvet muuta vaid korra aasta jooksul.

Töötaja transport
10. Erisoodustusena ei käsitleta tööandja kulutusi töölepingu alusel töötava töötaja transpordile, kui: 
-tööandja kasutab töötajate elu- ja töökoha vaheliseks transpordiks bussi või vähemalt kaheksa istekohaga sõidukit. Töötajate elukoha kaugus töökohast ei ole määrav (st töötajaid saab transportida bussiga näiteks ka ühe asula piires) 
-töötaja elukoht asub vähemalt 50 kilomeetri kaugusel töökohast









0 Comments

Nõuanded tulu saajale 2018. aastaks

1/2/2018

0 Comments

 
Picture

​ Vastab staažikas raamatupidaja Tiina Tammer ​

Mis on maksustatav tulu?
 Tulu summa on töötasu ja muu tasu (ka välismaalt saadud töötasu), võlaõigusliku lepingu alusel saadud teenustasu, ettevõtlustulu, kasu vara võõrandamisest, rendi- ja üüritulu, litsentsitasu, intress, dividend, maksustatav pension, toetus, stipendium, preemia, vanema-, ajutine töövõimetus- ja haigushüvitis või muu tulu.

Mis ei ole maksustatav tulu?
 Tuluna ei arvestata maksuvabasid hüvitisi, pere- ja toimetulekutoetusi (nt lapsetoetus, lastehooldustoetus, sünnitoetus) ja maksuvaba stipendiume, elatis, maksuvaba eluaseme või isiklikus tarbimises oleva vallasasja müük, lähetuse päevaraha, isikliku sõiduauto hüvitis, töövõimetoetust, elatist, kingitusi jms, töötajale lapse sünni puhul makstav toetus, mis ei ületa 5/12 residendist füüsilise isiku maksuvaba tulu ehk kuni 2 500 eurot (mitmike puhul iga lapse kohta kuni 2 500 eurot).

Kui suur on maksuvaba tulu 2018 aastal?
 Juhul kui inimese aastane brutotulu on kuni 14 400 eurot, siis on tal maksuvaba tulu aastas 6000 eurot.
 Kui inimese maksutatav tulu on suurem kui 14 400 eurot, arvutatakse maksuvaba tulu summa järgmise valemi kohaselt:
6 000 – 6 000 / 10 800 × (tulu summa – 14 400). Seejuures ei või maksuvaba tulu olla väiksem kui null.
​
Nõuanded tulu saajale
 Töötaja võiks 2018. aasta alguses teha tööandjale kindluse mõttes uue avalduse, milles ütleks, kas ja kui suures mahus soovib tulumaksuvabastust.
 Tegelik tulumaksuvaba summa selgub aasta lõppedes.
 Väljamaksetest arvatakse maksumaksja kirjaliku avalduse alusel igas kalendrikuus enne kinnipeetava tulumaksu arvutamist maha summa, mis on arvutatud järgmise valemi kohaselt:
​ 500 – 500 / 900 × (väljamakse – 1 200). Nimetatud summa ei või olla väiksem kui null.
 Maksumaksja võib oma avalduses ette näha ka väiksema summa maha arvamise.
 Tulumaksu kinnipidaja saab maksuvaba tulu rakendada kuupõhiselt. Töötajal, kes töötab mitmes töökohas ja/või saab pensioni, tuleb kindlasti arvestada, et tal on õigus maksuvaba tulu rakendada ainult ühes töökohas või Sotsiaalkindlustusametis. Lõplik maksuvaba tulu arvestus selgub isiku tuludeklaratsiooni alusel.
 Mitmest kohast mitmesuguse tulu saajal on mõttekas mitte lasta maksuvaba tuluosa arvestada või siis määrata ühes kohas väiksem maksuvaba summa, sest kui igasugune kogutulu ületab 14 400 eurot aastas (1 200 eurot kuus), siis aastasiseselt maksuvaba tuluosaga arvestamisel tuleb tulumaksu riigile tagasi maksta.
 Kui tulumaksu kinnipidamisel ei ole maksuvaba tulu arvesse võetud või ei ole seda kogu aasta ulatuses ära kasutatud, siis saab inimene tuludeklaratsiooni alusel enammakstud tulumaksu tagasi.
 Juhul kui töötaja soovib puhkuseraha väljamaksmist enne puhkuse algust ning talle on juba selles kuus väljamakstud eelmise kuu töötasu, siis maksustamisel liidetakse mõlemad summad ja tegelik tulumaksuvaba miinimum võib olla oluliselt väiksem summa.

Tulumaksuvaba summa selgub aasta lõppedes, sest kokku liidetakse kalendri aasta jooksul laekunud summad. 

​Hea kalkulaatori leiab ka siit: https://tulumaks.ee/


0 Comments

    Author

    Write something about yourself. No need to be fancy, just an overview.

    Archives

    August 2020
    May 2020
    March 2020
    December 2019
    May 2019
    March 2019
    February 2019
    August 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    January 2018
    December 2017

    Categories

    All
    Raamatupidamine
    Turundus

    RSS Feed





Finants ja Marketing OÜ  |  Suur-Sõjamäe 50a, Tallinn |  Phone:  +372 55995605  |    E-mail: kaire@fmd.ee
  • Avaleht
  • Raamatupidamine
  • Turundusteenus
  • Reklaami disain ja tootmine
  • Ettevõttest
  • Huvitavat lugemist